Web Tasarım Firması

Yeni Başlayanlar İçin Aikido

22 yıldır aralıksız Aikido çalışmalarını sürdüren ve siyah kuşak 3. Dan sahibi olan Hakan Karahan’ın ilk kez 1995 yılında yayınlanan ve baskısı kısa sürede tükenen “Yeni Başlayanlar İçin AİKİDO” kitabı, 2006 yılında yeni fotoğraf çekimleri yapılarak ve içeriği tamamen yenilenerek hazırlandı. 77 değişik el tekniğinin ortalama 7 fotoğrafla anlatıldığı kitapta ayrıca kılıç ve sopadan oluşan versiyonlarıyla birlikte 41 silahlı teknik bulunuyor.

Doğayla bir olma sanatı olan Aikido’nun ilk hecesi “Ai” uyum, armoni, bir olmak; ikinci hece “Ki” ruh, enerji, iç güç; “Do” ise yol anlamına geliyor. Bu kavramların bir araya geldiği “Aikido” (Harmony of Life), yaşamsal enerjiyle uyum içinde olmanın yolu olarak biliniyor.

Türkiye’de ilk kez 1983 yılında eğitimine başlanan ve son yıllarda giderek yaygınlaşan Aikido sporu, Japon kökenli bir savaş sanatı olmasının yanı sıra içerdiği yaşam felsefesi ile ilgi görüyor. Yeni başlayanları Aikido ile tanıştırmak amacıyla bir rehber niteliğinde hazırlanan kitabın önsözünde Karahan bu sporun içsel önemini, “Siyah kuşak sınavım tam 1 saat 10 dakika sürdü. Zor da olsa her şey yolunda gidiyordu. Sensei, Aikikai Federasyonu’na yazdığı resmi yazıda siyah kuşak sınavında mesul olduğum hareketleri, hatta fazladan teknikleri başarı ve zarafetle yaptığımı belirterek 1. Dan derecemi talep etti. Japonya’dan hocama tek bir soru geldi: ‘Peki ya talebeniz siyah kuşak taşımaya ruhen hazır mı?’” ifadesiyle belirtiyor.

Bu kitabın amacı yeni başlayanları Aikido ile tanıştırmaktır.

Aikido çalışmaya yeni başlayanların günleri, vücut, akıl ve ruh için bambaşka bir heyecanda ve büyüleyici nitelikte olacaktır. Aikidoya başladığınızda heyecanın yanı sıra şaşkınlığı da tadacaksınız. Seviyeniz ilerledikçe şaşkınlık unsuru azalarak yerini tecrübe ve kontrole bırakacaktır. Büyü ve heyecan hiçbir zaman kaybolmayacaktır. Bunun garantisi Aikido´nun kendisidir. Bu kitap size bir rehberdir ve aikido dünyasına uyumunuzu kolaylaştıracaktır. Ama çalışmanın yani antrenmanın alternatifi yoktur. İlerleme sadece çok çalışmayla kaydedilir, okumayla değil. Aikido sanatının genişliği, esnekliği, metodları, değişik teknikleri ile düşüneceğiniz yeni konseptleri, size yeni becerileri ve kendinizi sınayacağınız yeni alanları sunacaktır. ONEGAISHIMASU

Karahan´ın gözünden aikido;

Dojo´da çalışan siyah kuşak sahipleri, aslında en beyaz, en saf olanlardır. Tezat gibi görünse de doğru. Bir siyah kuşaklı karşısına gelen kar gibi beyaz kuşaklı talebeyi yıllarca eğitir. Bu sadece beden ve teknik değil, aynı zamanda ruh eğitimini de içine alır. Zaman geçer bir de bakarsınız, o beyaz kuşak çalışmaktan simsiyah olmuş, o siyah kuşak ise çalıştırmaktan eskimiş, aşınmış, rengi kaçmış ve artık beyazlaşmıştır.

Siyah kuşak sınavım tam 1 saat 10 dakika sürdü Ben son yirmi dakikamı nasıl geçirdiğimi hatırlamıyorum. Tek bildiğim SENSEİ´nin bağırarak söylediği teknikleri vücudumun otomatik olarak yaptığıydı. Derinlerden kendi memnuniyetimi ve Sensei´inin mutluluğunu hissedebiliyordum. Zor da olsa herşey yolunda gidiyordu. Son olarak Jo ile Kata yaptım ve imtihan bitti. Sensei, Aikikai Federasyonu´na yazdığı resmi yazıda siyah kuşak sınavında mesul olduğum tüm hareketleri hatta fazladan teknikleri başarı ve zerafetle yaptığımı belirterek SHO DAN derecemi talep etti.

Japonya´dan hocama tek bir soru geldi:
Peki ya ´talebeniz siyah kuşak taşımaya ruhen hazır mı?
İşte Aikido budur!

Aikido ile ilgili kısa kısa.

- Dojo´ya girerken ve çıkarken selam verilir.

- Sensei tarafından "Mokuso" komutu verildiğinde çalışmaya hazırlanılır. Bu komut zihninizi her şeyden temizlemeniz ve bir çeşit meditasyon formatına ayarlanmanız içindir.

- "Onegaishimasu" lütfen ve "Arigato gozaimashita" teşekkür ederim, derslerin başında, sonunda ve partnerinizle çalışmadan önce ve sonra söylenen sözlerdir.

- Dojo´ da hocanıza Sensei diye hitap edersiniz.

- Sensei herhangi bir tekniği gösterirken herkes Kamiza pozisyonunda (Japon oturma biçimi) oturur.

- Sensei tekniği gösterdikten sonra talebeler hemen kendilerine bir partner bulup hoca dur komutu verene kadar çalışırlar.

- Aikido da giyilen kıyafete "Gi" adı verilir. Gi´ ler her antrenmanda tertemiz olmalıdır.

- Siyah kuşak sahipleri kuşağın üstüne eteği andıran bollukta bir pantolon giyerler. Bunun adı "Hakama" dır. Hakama bir rütbedir ve aynı zamanda derin bir ruhani anlamı vardır. Hakama sadece siyah kuşak sahibi olup usta mertebesine geldikten sonra giyilir.

-Hakama çalışmadan sonra katlanır. Hakama´yı katlamak bir sanattır. Aynı zamanda bir meditasyondur.

- Dojo´da bazı çalışmalar kılıç ve sopa kullanarak yapılır. Kılıca "Bokken" sopaya ise "Jo" denir. Bunlar Japon meşe ağacından yapılır.